10 nawyków, które błędnie uważamy za całkiem nieszkodliwe. Robimy to na co dzień


Każdy wie, że chodzenie późno spać i podjadanie jest niezdrowe. Czasem jednak nawet pozornie nieszkodliwe nawyki mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia. Czy wiesz, że możesz wylądować w szpitalu przez wstrzymanie kichnięcia? Albo, że żucie gumy może prowadzić do rozkojarzenia?

Oto lista pozornie nieszkodliwych nawyków, które w rzeczywistości mogą wyrządzić naszemu organizmowi krzywdę:

  1. 1. Wstrzymywanie kichnięcia


    Co może ucierpieć: Układ oddechowy, naczynia krwionośne, a w najgorszym wypadku, przełyk

    Główną funkcją kichania jest pozbywanie się bakterii, wirusów i cząsteczek kurzu. Kiedy wstrzymujemy kichnięcie, pozostają one w naszym ciele. To jednak nie wszystko. Wyobraź sobie co stałoby się gdybyś wystrzeliła z pistoletu z zatkaną lufą. Ta sama zasada odnosi się do nosa – cała moc kichnięcia cofa się wstecz i może wyrządzić duże szkody.

  2. 2. Używanie wykałaczek


    Co może ucierpieć: Dziąsła

    Dentyści nie lubią wykałaczek. Choć są one nieszkodliwe dla szkliwa, mogą uszkodzić dziąsła. Nie wspominając już o tym, że dokładne wyczyszczenie przestrzeni międzyzębowych za pomocą wykałaczki jest niemożliwe. Do tego służy nić dentystyczna.

  3. 3. Spanie twarzą do poduszki


    Co może ucierpieć: Oddychanie, krążenie krwi, kręgosłup, skóra twarzy

    To wygodna, lecz szkodliwa pozycja. Utrudnia ona oddychanie, sprawia, że szyja znajduje się w nienaturalnej pozycji i negatywnie wpływa na krążenie krwi. Natomiast zmarszczki jakich możemy nabawić się od spania w tej pozycji szybko mogą stać się permanentne.

  4. 4. Łuskanie słonecznika zębami


    Co może ucierpieć: Zęby i woreczek żółciowy

    Nasiona słonecznika są zdrowe i smaczne, jednak pamiętajmy aby łuskać je za pomocą dłoni, a nie zębów. Dentysta zawsze rozpozna wytrawnego amatora słonecznika po szczególnych uszkodzeniach zębów. Osoby cierpiące na problemy z woreczkiem żółciowym powinny całkowicie unikać słonecznika, gdyż 100 g tego przysmaku zawiera ponad 500 kalorii.

  5. 5. Żucie twardych przedmiotów


    Co może ucierpieć: Zęby, dziąsła, i usta

    Osoby nałogowo gryzące ołówki, długopisy i inne podobne przedmioty często mają ogromne problemy ze szkliwem. Nie powinniśmy też używać zębów do otwierania butelek, rozgryzania kostek lodu, czy twardych lizaków. Może to się skończyć nawet infekcją.

  6. 6. Mycie włosów gorącą wodą


    Co może ucierpieć: Naczynka w mózgu i skóra głowy

    Gorąca woda może spowodować zawroty i bóle głowy. Dodatkowo, stymuluje ona funkcjonowanie gruczołów łojowych na głowie, przez co włosy szybciej stają się przetłuszczone.

  7. 7. Dotykanie twarzy i pocieranie oczu


    Jeśli często dotykasz palcami skóry twarzy możesz wywołać cały katalog różnorakich infekcji. Trądzik i opryszczka to tylko niektóre z nich. Natomiast pocieranie oczu może spowodować zapalenie spojówek, nieprzyjemną infekcję skutkującą zapaleniem, pieczeniem i podrażnieniem oczu.

  8. 8. Częste żucie gumy


    Co może ucierpieć: Żołądek, zęby, i pamięć krótkotrwała

    Istnieje kilka poważnych konsekwencji częstego żucia gumy:

    - Proces żucia stymuluje wytwarzanie soków żołądkowych. Dlatego nie powinniśmy żyć gumy przed jedzeniem. Może to się skończyć nawet wrzodami żołądka.

    - Żucie gumy może szkodzić zębom. Wraz z wzrostem produkcji śliny, zwiększa się ryzyko, że przeżre ona przez powierzchnię zęba i wypełnienia dentystyczne.

    - Żucie gumy wpływa też na pamięć krótkotrwałą. Choć poprawia ono zapamiętywanie i koncentrowanie się na zadaniach wymagających długiej obserwacji, pogarsza tym samym pamięć krótkotrwałą, utrudniając skupienie.

  9. 9. Szeptanie


    Co może ucierpieć: Struny głosowe i krtań

    Badania przeprowadzone przez naukowca i byłego wokalistę, Roberta Sataloffa, wykazały, że większość osób nadweręża struny głosowe poprzez szeptanie. Zwiększa to ryzyko wystąpienia mikro urazów krtani.

  10. 10. Używanie telefonu podczas pobytu w toalecie


    Co może ucierpieć: Odbyt i ogólna higiena

    Nie chodzi tu tylko o telefony – ta sama zasada odnosi się do gazet i książek. Siedzenie na toalecie dłużej niż 5 minut zwiększa ciśnienie żylne. Natomiast używanie telefonów jest szczególnie niebezpieczne gdyż nie zostawiamy ich w toalecie kiedy kończymy, tylko nosimy je przy sobie, co sprzyja roznoszeniu bakterii.



Komentarze 0

10 nawyków, które błędnie uważamy za całkiem nieszkodliwe. Robimy to na co dzień

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

reset password

Powrót do
Zaloguj się

Zarejestruj się

Powrót do
Zaloguj się
Wybierz Format
Historyjka
Krótka historia
Lista
Klasyczny artykuł z wypunktowaną treścią
Stwórz MEMA
Wgraj obrazek i stwórz własnego MEMA
Video
YouTube lub Vimeo
Obrazek
MEM lub Zdjęcie
GIF
Format GIF

Send this to a friend