10 niebezpiecznych rzeczy, które kiedyś były całkiem normalne


Jeśli uważasz, że ludzie robią dziś niezwykłe i dziwne rzeczy, powinieneś sprawdzić naszą stosunkowo nową historię. Zobaczysz, że nasi przodkowie robili jeszcze dziwniejsze rzeczy. Ale ich działania były w rzeczywistości legalne.

 1. 1. Leczenie kokainą


  100 lat temu ludzie nie traktowali tej substancji jako szkodliwej. Wręcz przeciwnie, był dostępny w drogeriach i sprzedawany bez recepty, aby leczyć kaszel i ból zęba. Kokaina była również zalecana jako środek uspokajający dla dzieci. Podobnie jak w przypadku innych leków, kokaina była szeroko reklamowana.

 2. 2. Przesyłam dzieci pocztą


  Brzmi to jak żart, ale na początku XX wieku Amerykanie mieli możliwość wysyłania swoich dzieci pocztą absolutnie zgodnie z prawem. Kosztował około 15 centów, jeśli ich dziecko ważyło nie więcej niż zwykła paczka. Tacy „troskliwi” rodzice prawdopodobnie chcieli zaoszczędzić trochę pieniędzy, wysyłając swoje dzieci do krewnych.

 3. 3. Odkryte klatki dla dzieci


  W latach trzydziestych takie klatki druciane były bardzo powszechne wśród brytyjskich rodzin. Dzięki tym niebezpiecznym konstrukcjom dzieci mogły oddychać świeżym powietrzem, a ich matki zajęły się obowiązkami domowymi. To niewiarygodne, ale te klatki były uważane za bezpieczne. O czym myśleli rodzice tego czasu?

 4. 4. Ogrodowy pustelnik


  Bogaci ludzie często mają dziwne kaprysy. Ale w przeszłości ich obsesje sprawiały, że ludzie cierpieli. W XVIII wieku popularne było mieć osobistego pustelnika, który mieszkał w ogrodzie. Pustelnikowi nie wolno było myć ani obcinać paznokci ani włosów. Mieszkali w ręcznie robionej grocie. Właściciele zawsze pokazywali się przed gośćmi i byli dumni ze swoich „żywych dekoracji”.

 5. 5. Wątpliwe metody leczenia


  Nie tak dawno temu lekarze nie mieli pojęcia o dezynfekcji i stosowali dziwne metody: upuszczanie krwi jako lekarstwo na wszystkie choroby, obcinanie języka przed jąkaniem, a także lobotomia i leczenie porażeniem prądem. Nawet najbardziej utytułowani lekarze w tamtym czasie, tacy jak ortopeda Lewis Sayre (na zdjęciu z pacjentem), przeprowadzili wiele operacji z śmiertelnym skutkiem.

 6. 6. Radioaktywne zabawki


  W latach pięćdziesiątych promieniowanie uznano za dość bezpieczne. Takie „atomowe” zabawki, jak pokazane na zdjęciu mini-laboratorium, były bardzo popularne. Zestaw do eksperymentów zawierał prawdziwy polon i uran w małych ilościach.

 7. 7. Ludzkie ogrody zoologiczne


  Ludzkie ogrody zoologiczne miały na celu pokazanie ludzi z Azji i Afryki jako „dowód” teorii Darwina. Taka haniebna rozrywka istniała przez wiele lat.

 8. 8. „Wycieczki rozrywkowe” do szpitali psychiatrycznych


  Pacjenci szpitali psychiatrycznych byli strasznie traktowani w przeszłości: pracownicy rzadko karmili ludzi, chociaż krewni płacili za zakwaterowanie pacjentów. Ale nie było to wystarczające dla właścicieli azylu. Stworzyli mały biznes: chętni odwiedzający mogliby zapłacić pewną sumę pieniędzy, żeby spojrzeć na biednych ludzi, a nawet szturchnąć ich kijem.

 9. 9. Zbieranie części ciała


  Tylko szaleni ludzie w dzisiejszych czasach zbierają ludzkie części ciała jako trofea. Ale to było zwykłe hobby, które nie budziło wstrętu w przeszłości: renomowani dżentelmeni mieli swoje własne patoanatomiczne pokoje w domu. Nawet żołnierze zabierali do domu czaszkę wroga. Na tym obrazie widzimy amerykańskiego żeglarza: podczas II wojny światowej wziął czaszkę japońskiego żołnierza.

 10. 10. Palenie w czasie ciąży z powodu zaleceń lekarza


  Palacze są dziś pod wieloma względami ograniczani. Jednak 70 lat temu amerykańscy lekarze zalecili swoim pacjentkom w ciąży palenie papierosów, aby pozbyć się zaparć. Tak więc kobieta, która właśnie urodziła dziecko, nie miała zakazu palenia w szpitalu. Przerażające jest wyobrazić sobie nasze życie, jeśli medycyna nadal podąża za takimi poglądami.Komentarze 0

10 niebezpiecznych rzeczy, które kiedyś były całkiem normalne

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

reset password

Powrót do
Zaloguj się

Zarejestruj się

Powrót do
Zaloguj się
Wybierz Format
Historyjka
Krótka historia
Lista
Klasyczny artykuł z wypunktowaną treścią
Stwórz MEMA
Wgraj obrazek i stwórz własnego MEMA
Video
YouTube lub Vimeo
Obrazek
MEM lub Zdjęcie
GIF
Format GIF

Send this to a friend