Na świecie jest mnóstwo rzeczy, z którymi mamy do czynienia każdego dnia, ale tak naprawdę nie mamy pojęcia do czego służą. Na pewno niejednokrotnie spotkałeś się z sytuacją, w której z pozoru myślisz, że wiesz do czego coś służy, a finalnie okazuje się, że nie wiesz jaki jest powód jej istnienia.
1. Pętla z tyłu koszuli
Istnieją trzy wiarygodne wyjaśnienia takiego stanu rzeczy. Pierwsze wydaje się oczywiste – pętla służy do zawieszania koszuli. Drugie pochodzi z minionych epok, gdy używano jej do wiązania krawata (?!). Trzeci pomysł jest najbardziej romantyczny. Mówi się, że studenci na amerykańskim uniwersytecie usuwali pętlę z koszuli, gdy zaczynali spotykać się z dziewczynami. Był to znak, że jest już zajęty.
2. Wybrzuszenie na kablu zasilania laptopa
Na pewno zauważyłeś ten element na swoim kablu. Jest to koralik ferrytowy, który tłumi hałas o wysokiej częstotliwości w obwodach elektronicznych.
3. Maleńki otwór w oknie samolotu
Dwa kawałki szkła z tworzywa sztucznego (pleksiglasu) są wykorzystywane do wytwarzania okien w samolotach. Otwór pomaga wyrównać ciśnienie między środkiem kabiny, a tym co znajduje się na zewnątrz.
4. Niebieska część gumki
Kogokolwiek o to zapytasz, usłyszysz odpowiedź, że służy do usuwania śladów pióra. Nie do końca jest to prawda. Okazuje się, że służy do wycierania tego, co zostało napisane na papierze o większej gęstości i grubości. Producenci szybko zorientowali się jednak, że ludzie nie potrafią korzystać z tej części, dlatego dorobili do tego ideologię o wycieraniu pióra. Niekiedy posuwają się tak daleko, że w reklamach deklarują skuteczne usuwanie trwałych śladów.
5. Poziome dziurki na koszuli
Dlaczego w tym miejscu są poziomo, podczas gdy reszta jest pionowo? Otóż chodzi o rozpinanie się koszuli. Mniej prawdopodobne jest, że tak się stanie, gdy dziurki są poziomo.
6. Dodatkowe oczka w sportowych butach
Niewiele osób zwraca na nie uwagę, ale zostały zaprojektowane po to, aby wiązać sznurówki w taki sposób, aby np. zapobiec obtarciom pięt i kostek podczas chodzenia.
7. Dziura w łyżce do spaghetti
Dziura w łyżce do spaghetti została zaprojektowana tak, aby można odmierzyć odpowiednią ilość makaronu potrzebną do przygotowania jednej porcji.
8. Mała kieszonka w dżinsach
Po raz pierwszy pojawiła się w spodniach firmy Levi’s w 1873 roku i była przeznaczona na kieszonkowe zegarki. Do dziś producenci oficjalnie nazywają ten element‚ "zegarkową kieszonką".
9. Otwór w skuwce długopisu
Ludzie często mają nawyk, że wkładają do ust długopisy. W obawie przed tym, aby połknięte skuwki nie zrobiły krzywdy, producenci zrobili w nich dziurki. Liczyli, że gdy element znajdzie się w tchawicy, otwór pomoże w oddychaniu. Niestety prawda jest zupełnie inna, ponieważ wydzielina i tak blokuje dziurę.
10. Dołączony materiał do nowych ubrań
Skrawki materiału służą do tego, aby sprawdzić, jak ubranie będą reagować na proszki czy wybielacze.
Komentarze 0