15 części ciała ludzkiego, które znikną w przyszłości!


W pierwszym rozdziale The Descent of Man Charles Darwin zidentyfikował około tuzina części ciała, które z radością określił jako „bezużyteczne lub prawie bezużyteczne”. Katalog Darwina był daleki od ukończenia – nasze ciała są zaśmiecone częściami, których nie potrzebujemy. Rzućmy okiem na niektóre z nich. W perspektywie dłuższego czasu są one skazane na zaniknięcie. Sami przekonajcie się czego niedługo nie będziemy mieć w naszych ciałach.

 1. 1. Włosy na ciele


  Nasze brwi pomagają utrzymać pot z naszych oczu, ale męskie włosy na twarzy odgrywają równie ważną rolę w seksualnym przyciąganiu przeciwnej płci. Wygląda na to, że większość pozostałych włosów na ciele ludzkim nie spełnia żadnej funkcji.

 2. 2. Zatoki przynosowe


  Nikt nie wie, dlaczego zatrzymujemy te kłopotliwe, pokryte śluzem ubytki. Jedyny powód to chyba to, że głowa jest dzięki nim lżejsza.

 3. 3. Zewnętrzne mięśnie ucha


  Niektóre zwierzęta, takie jak króliki i psy, mogą poruszać uszami niezależnie dzięki tym zewnętrznym mięśniom. Ludzie także jeszcze je mają, ale nie potrafią robić tego co zwierzęta.

 4. 4. Zęby mądrości


  Wcześni ludzie musieli żuć rośliny, aby uzyskać wystarczającą ilość kalorii w celu przeżycia, ale obecnie tylko około 5% populacji ma zestaw tych zdrowych, ale bezużytecznych zębów. Mamy nadzieję, że szybko się ich pozbędziemy – tańsze wizyty u dentysty.

 5. 5. Żebra w odcinku szyjnym


  Zbiór żeber szyjnych, prawdopodobnie pozostałości po gadach, nadal występuje u mniej niż 1% populacji. Niektórzy ludzie mają ją tylko po swojej lewej lub prawej stronie, a niektórzy mają obie. Często powodują problemy z nerwami i tętnicami.

 6. 6. Mięśnie Palmaris


  To długie, wąskie mięśnie biegną od łokcia do nadgarstka i nie ma go dzisiaj 11% ludzi. Kiedyś był ważny dla wspinaczki. Gdybyś uprawiał sporty ekstremalne, to pewnie chciałbyś go zachować.

 7. 7. Męskie sutki


  Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mają sutki, ponieważ na wczesnym etapie rozwoju płodu nienarodzone dziecko jest bezpłciowe  Zatem sutki są obecne zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Mężczyźni na ogół nie mają  prolaktyny, aby stymulować laktację i nie mogą produkować mleka.

 8. 8. Gęsia skórka


  Te małe mięśnie umożliwiają zwierzętom wypchnięcie futra w celu izolacji lub zastraszenia innych. Ludzie zachowali tę zdolność (gęsią skórkę), ale oczywiście stracili większość futra.

 9. 9. Dodatek do trawienia


  Ta wąska rurka mięśniowa przymocowana do jelita grubego służyła jako specjalny obszar do trawienia celulozy, gdy ludzka dieta składała się z większej ilości substancji roślinnej niż białka zwierzęcego.

 10. 10. Trzynaste żebro


  Nasi najbliżsi kuzyni, szympansy i goryle mają dodatkowy zestaw żeber. Większość z nas ma 12, ale 8% dorosłych ma dodatkową parę.

 11. 11. Palce


  Naukowcy odkryli, że ludzie zwykle teraz chodzą i balansują na śródstopiu, ale stopniowo przenosimy się do balansowania bardziej w kierunku naszego dużego palca u nogi. Badania pokazują również, że nasz ośrodek równowagi wciąż przesuwa się do wewnątrz.

 12. 12. Kość ogonowa


  Kość ogonowa to wszystko, co pozostało z ogona, większość ssaków nadal wykorzystuje do równowagi i komunikacji.

 13. 13. Trzecia powieka


  Wspólny przodek ptaków i ssaków mógł mieć membranę do ochrony oka . Ludzie zachowują tylko maleńką fałdę w wewnętrznym kąciku oka.

 14. 14. Punkt Darwina


  Mały złożony punkt skóry w kierunku górnej części każdego ucha, który czasami znajduje się u współczesnych ludzi. Może to być pozostałość o większym kształcie małżowiny , który pomógł skupiać odległe dźwięki.

 15. 15. Mięsień barkowy


  Ten mały mięsień, rozciągający się pod ramieniem od pierwszego żebra do obojczyka byłby przydatny, gdyby ludzie nadal chodzili na czworakach.Komentarze 0

15 części ciała ludzkiego, które znikną w przyszłości!

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

reset password

Powrót do
Zaloguj się

Zarejestruj się

Powrót do
Zaloguj się
Wybierz Format
Historyjka
Krótka historia
Lista
Klasyczny artykuł z wypunktowaną treścią
Stwórz MEMA
Wgraj obrazek i stwórz własnego MEMA
Video
YouTube lub Vimeo
Obrazek
MEM lub Zdjęcie
GIF
Format GIF

Send this to a friend