1. Media na całym świecie zachwycają się polską krową, która uciekła, żeby żyć z żubrami
Amerykańskie państwowo-publiczne radio NPR, brytyjskie BBC i Telegraph, kanadyjski Global News i inne media z całego świata przytaczają historię krowy-uciekinierki, która w listopadzie zeszłego roku zbiegła ze swojego gospodarstwa, by wieść życie na wygnaniu razem ze stadem żubrów. O krowie zrobiło się znowu głośno z powodu kolejnego zdjęcia zrobionego w połowie stycznia, na którym krowa znajduje się w otoczeniu żubrów i wygląda na zadowoloną. Specjaliści tłumaczą, że dobry stan krowy świadczy o tym, że żubry o nią dbają poprzez wyszukiwanie wartościowego jedzenia. Krowa będzie jednak musiała, z pomocą człowieka, wkrótce opuścić stado z obawy o zanieczyszczenie puli genowej żubrów.
2. Świat mniej zachwyca się ustawą o „polskich obozach śmierci”
Sejm uchwalił ustawę przewidującą kary grzywny, a nawet pozbawienia wolności za używanie terminu „polskie obozy śmierci”. Nie spodobało się to wielu osobom, w szczególności pochodzących ze środowisk żydowskich. Słowa krytyki płyną między innymi od premiera Izraela Binjamina Netanjahu, który nawołuje do zmiany treści ustawy twierdząc, że nowelizacja zdejmuje z Polaków część odpowiedzialności za Holokaust. Podobnie sądzi część izraelskich historyków i dziennikarzy. W ramach protestu przeciwko ustawie dziennikarka Lahav Harkov napisała na Twitterze wyrażenie „Polish death camps” 14 razy i pochwaliła się screenem wiadomości, w której moderatorzy Twittera poinformowali, że mimo napływających skarg nie widzą niczego niestosownego w tweecie Harkov, a ta podziękowała w zamian za ochronę „wolności słowa”.
3. Dwanaście wielbłądów zostało zdyskwalifikowanych w konkursie piękności z powodu wykrycia u nich botoksu
Zwierzętom powiększono usta, nosy, a nawet szczęki, co miało zwiększyć ich ogólną wartość podczas festiwalu wielbłądów w Arabii Saudyjskiej. Jak tłumaczy Ali Al Mazrouei, syn jednego z najbardziej cenionych saudyjskich hodowców, „dzięki botoksowi głowa wielbłąda wygląda bardziej okazale”. Sędziowie konkursu rozpoznali próbę oszustwa i nie dopuścili zwierząt do konkursu, w którym poza frontową aparycją wielbłądów ocenia się także umiejscowienie garbu na grzbiecie wielbłąda, jego muskulaturę oraz stan skóry na pysku. Łączna pula nagród na festiwalu, podczas którego odbywają się także wyścigi wielbłądów i konkurs smakowania wielbłądziego mleka, wynosi 57 milionów dolarów.
4. Najsłynniejszy szef meksykańskiego kartelu narkotykowego obiecał nie zabić ławy przysięgłych
Czekający na rozprawę sądową Joaquin Guzman, znany bardziej jako „El Chapo”, poprosił za pośrednictwem swojego adwokata o to, by podczas procesu bossa ława przysięgłych miała odsłonięte twarze oraz nie znajdowała się pod ochroną uzbrojonych ludzi, ponieważ takie środki bezpieczeństwa mogłyby wskazywać, że przysięgli mają do czynienia z bardzo niebezpiecznym (czyli winnym) człowiekiem. W zamian „EL Chapo” obiecał nie zabić przysięgłych, jak wynika z dokumentacji procesowej. O specjalną ochronę przysięgłych poprosił wcześniej prokurator, ponieważ Guzmana podejrzewa się o likwidowanie świadków w przeszłości.
5. Półtora tysiąca chińskich budowlańców zbudowało stację kolejową w 9 godzin
Stacja powstała nocą w mieście Longyan w chińskiej prowincji Fujian i połączyła ze sobą 3 główne trasy kolejowe: Ganlong, Ganruilong oraz Zhanglong. Na nagraniu wideo widać, jak ok. półtora tysiąca robotników uwija się niczym mrówki przy budowie dworca w otoczeniu maszyn i ciężkiego sprzętu. Osoby zarządzające budową zdradziły w wywiadzie dla jednego z chińskich portali, że zbudowanie dworca w tak krótkim czasie było możliwe między innymi dzięki podzieleniu robotników na 7 zespołów, z których każdy zajmował się inną częścią projektu.
Connect with:
Komentarze 0