7 smakowitych ciekawostek o pieczywie i piekarniach


Świeżo wyjęte z pieca prawdziwe pieczywo – każdy, kto mieszkał kiedykolwiek w pobliżu piekarni, wie, że to rzecz, której naprawdę trudno się oprzeć. 

  1. 1.


    Jeśli chodzi o pieczywo, francuskie przepisy są bezwzględne - aby piekarnia mogła nazywać się piekarnią, wszystkie jej produkty muszą być wytwarzane na miejscu od zera. Żadnych gotowych mieszanek, żadnego odpiekania i innej działalności parapiekarniczej, tylko autentyczne pieczywo.

  2. 2.


    Nigdzie nie jest natomiast powiedziane, że piekarnia powinna tylko piec chleb. Pewna grecka piekarnia wsławiła się, gdy popełniła dość spektakularny błąd - wysłała na uroczystość pogrzebową... ciasteczka pokryte kokainą. Wtedy wydało się, że piekarnia wykorzystywana była przez handlarzy narkotyków.

  3. 3.


    Inna z piekarni, tym razem w Anglii, spaliła pół Londynu. Wielki pożar Londynu w 1666 roku zaczął się w niedużej piekarni King’s, by potem - korzystając ze sprzyjającej pogody - roznieść się na dużą część miasta. Piekarnia przeprosiła za spowodowane szkody. Ponad 300 lat po pożarze, ale zawsze to coś!

  4. 4.


    „Piekarnia Uczciwości” w Mekce zaczęła jako eksperyment społeczny - z czasem okazało się jednak, że na zaufaniu wobec drugiego człowieka można zbudować zyskowny biznes. Cała atrakcja polega na tym, że w piekarni nie ma sprzedawców - każdy klient sam wybiera produkty, które chce kupić, i sam uiszcza należność. Właściciele wierzą, że każdy postąpi uczciwie - i jak na razie mają w większości pozytywne doświadczenia.

  5. 5.


    W starożytnej Grecji, już 2,5 tys. lat przed naszą erą, znane było ponad 80 rodzajów chleba. Pieczywo było również wysoce cenione przez Egipcjan - chleb wykorzystywano w roli środka płatniczego. Zdarzało się nawet, że zmarli Egipcjanie byli grzebani razem z bochenkami chleba - tak wielkie znaczenie miało dla nich pieczywo.

  6. 6.


    Pumpernikiel - ciężki i gęsty, ciemny chleb - wywodzi się najprawdopodobniej z Westfalii w Niemczech, jednak wymyślenie jego nazwy przypisuje się Napoleonowi Bonaparte. Miał on zażyczyć sobie „pain pour Nicole”, czyli „chleb dla Nicole”, jego konia. Nieznający francuskiego Niemcy usłyszeli jednak swoje i tym sposobem „Pumpernickel” to nazwa, która przyjęła się już na stałe.

  7. 7.


    Istnieje takie coś jak „tuzin piekarski” - to miara wywodząca się z XIII-wiecznej Anglii i wbrew temu, co sugerowałaby nazwa, nie oznacza dwunastu a trzynaście. Wszystko przez to, że kiedyś bardzo pilnowano wagi sprzedawanego pieczywa - a piekarzowi, który sprzedał za mało, groziły surowe kary. By uchronić się przed konsekwencjami, do każdego zwykłego tuzina chlebów piekarze dokładali dodatkowy, trzynasty bochenek, który gwarantował spełnienie wymogów.



Komentarze 0

7 smakowitych ciekawostek o pieczywie i piekarniach

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

reset password

Powrót do
Zaloguj się

Zarejestruj się

Powrót do
Zaloguj się
Wybierz Format
Historyjka
Krótka historia
Lista
Klasyczny artykuł z wypunktowaną treścią
Stwórz MEMA
Wgraj obrazek i stwórz własnego MEMA
Video
YouTube lub Vimeo
Obrazek
MEM lub Zdjęcie
GIF
Format GIF

Send this to a friend