Oglądasz teleturniej „Jeden z dziesięciu”? To pomyśl, że za chwilę weźmiesz udział w kolejnym odcinku, tyle że prowadzonym w alternatywnej rzeczywistości przez Imperatora Internetu.
1. Ile czasu trwałoby pieczenie pizzy na Wenus?
9 sekund. Temperatura na Wenus potrafi osiągać ponad 450 stopni Celsjusza, a ciśnienie jest ok. 92 razy większe niż na Ziemi.
2. Czego może dowiedzieć się o tobie człowiek, który zabiera twoje śmieci?
Wszystkiego. Twoje śmieci mówią o tobie więcej niż myślisz. Ludzie wyrzucają na śmietnik pieluchy dla dorosłych, magazyny pornograficzne, odcinki z dokumentów bankowych, zeznania podatkowe itp. – wszystko to może w prosty sposób zdradzić kim są, co robią w życiu, jakie wstydliwe tajemnice posiadają, czym się interesują, czy są wierni swojej drugiej połówce, czy są na diecie, czy dbają o środowisko, czy marnują jedzenie, czy dokonali przestępstwa.
3. Co by się stało, gdyby krowy karmić oregano?
Zawartość metanu w beknięciach krów mogłaby spaść o 30%, a tym samym przyczynić się do znaczącego ograniczenia emisji metanu przez bydło domowe, które odpowiada za jedną trzecią całego metanu emitowanego przez człowieka. Zawarte w oregano związki takie jak karwakrol wykazują działanie antybakteryjne i mogłyby zwalczać niektóre bakterie znajdujące się w krowiej paszczy. Co więcej, dzięki ograniczeniu krowiego bekania, ilość mleka dawanego przez krowy mogłaby wzrosnąć przez to, że krowa nie traciłaby energii na bekanie. Badania nad zastosowaniem oregano w hodowli krów trwają.
4. W którą stronę najczęściej skręca owca w labiryncie?
W lewą, co wykazały przeprowadzone na 309 owcach badania w 2013 roku. Badane owce białogłowe wybierały lewą odnogę labiryntu w kształcie litery T w prawie 66% przypadków.
5. Co by się stało, gdybyś wskoczył do basenu pełnego oliwy z oliwek?
Utonąłbyś. Gęstość oliwy z oliwek wynosi ok. 91% gęstości wody, natomiast gęstość ciała człowieka jest zbliżona do gęstości wody, więc pływanie w oliwie z oliwek byłoby jak pływanie w wodzie z tą różnicą, że byłbyś cięższy o dodatkowe 9%. Ważąc 100 kg i pływając z basenie z oliwą z oliwek czułbyś się, jakby dołożono ci dodatkowe 9 kg.
6. Dlaczego drzewa, dorzecza, płuca i pioruny mają ten sam wzór?
Ponieważ ewolucja układów przepływowych zmierza w stronę udrożnienia kanałów przepływu materii, energii i informacji. Nazywa się to prawem konstruktalnym, które zostało sformułowane w 1996 roku przez amerykańskiego profesora rumuńskiego pochodzenia Adriana Bejana.
Zgodnie z twierdzeniem Bejana wszystkie żyjące systemy powstają i zmieniają się tak, by umożliwić przepływ materii, energii i informacji, zaś zadaniem przepływu jest umożliwienie funkcjonowania systemu. Idealny (zoptymalizowany) system zbudowany jest z krótkich i powolnych oraz długich i szybkich przepływów. Drzewa wykształciły system „korzenie-pień-gałęzie”, w którym krótki i powolny przepływ pobiera wodę i składniki odżywcze z dużej powierzchni za pomocą dużych korzeni, a dalej pień transportuje je szybko i na długich odcinkach do (coraz mniejszych) gałęzi, skąd wolno i na krótkim odcinku przedostają się one do liści, by umożliwić drzewu fotosyntezę. Rzeki zaczynają się jako opady deszczu, które powoli formują kolejne odnogi – im więcej deszczu, tym więcej odnóg, a im więcej wody i odnóg, tym szybciej i skuteczniej rzeka zaczyna transportować wodę. Gdy w końcu rzeka uformuje duże dorzecze, kolejne jej odnogi zwalniają. Prawo konstruktalne w przypadku ludzi działa, gdy schodzimy do garażu (powoli i na krótkim odcinku), by dostać się do samochodu, który przetransportuje nas do pracy (szybko i na długim odcinku). Gdy w pracy już się znajdziemy, zwalniamy ponownie, na 8 godzin.
7. Jak zapisać małpę (@) Morse'em?
• — — • — • Gratulacje, możesz napisać szefowi, że nie przyjdziesz jutro do pracy.
8. Co by było, gdyby z Ziemi zniknęły koty?
Zwiększyłaby się populacja szkodników takich jak szczury, na które koty polują. To z kolei doprowadziłoby do większych strat żywności, szczególnie ziaren zbóż. W 1979 roku przeprowadzono badanie, w którym dowiedziono, że pozbycie się kotów z pewnej nowozelandzkiej wyspy doprowadziło w krótkim czasie do 4-krotnego wzrostu populacji szczurów, które zaczęły zagrażać nie tylko zbożom, ale i populacjom ptaków morskich, ponieważ szczury żywiły się jajami tych ptaków. No i umarłaby część Internetu.
9. Kto był pierwszym muzykiem, któremu kobiety rzucały majtki na scenę?
Ferenc Liszt. Ten węgierski kompozytor urodzony w 1811 roku uchodzi za pierwszą prawdziwą gwiazdę rocka. Dzięki swoim energetyzującym występom Liszt nie tylko zrewolucjonizował sztukę występów na żywo, ale też doprowadzał do ekstazy oglądające go kobiety, które reagowały między innymi rzucaniem swojej bielizny na scenę, na której występował, czy wkładaniem sobie w dekolt rzucanych przez kompozytora niedopałków cygar. Gdy tylko Liszt znajdował się w zasięgu ich rąk, rozrywały jego ubrania i biły się o jego długie włosy.
Komentarze 0