Obalamy 5 popularnych mitów


Mimo że już dawno udowodniono nieprawdziwość niektórych tez, nadal je bierzemy za pewnik. Może dlatego, że tak nas uczono w szkole? A może z czystego lenistwa, bo nie chce się nam poszukać, jak to jest naprawdę. 

  1. 1. Karaluchy przeżyją wybuch nuklearny


    Karaluchy to twarde skurczybyki. Potrafią żyć dwa tygodnie po tym, jak urwie się im głowę, a bez jedzenia obchodzą się miesiącami. Jednak nawet one nie przetrwają wybuchu nuklearnego. Po przeprowadzeniu badań w warunkach laboratoryjnych okazało się, że karaluchy nie są jednak nieśmiertelne i aż 93% badanej populacji zginęło w wyniku promieniowania. Większą szansę na przeżycie mają muszki owocówki.

  2. 2. Mendelejew wynalazł wódkę


    Mendelejew poważnie zajął się sprawą mieszania spirytusu z wodą i w roku 1865 napisał na ten temat pracę doktorską zatytułowaną "Rozważania o łączeniu spirytusu z wodą". Potem wiele lat spędził na szukaniu formuły wódki idealnej i w końcu w 1884 roku dostał patent na Moskiewską Specjalną. Jednak długo przed narodzinami Mendelejewa, bo już w roku 1405, słowo wódka lub gorzała było używane w Polsce. I na pewno nie tylko słowo było używane, ale gorzała również.

  3. 3. Tylko słonie nie potrafią skakać


    Większość z nas jest pewna, że słonie są jedynymi ssakami, które nie potrafią skakać. Nieprawda. Takich ssaków, które mają 4 nogi, ścięgna Achillesa i kolana, a mimo tego nie potrafią skakać jest więcej. Przykładem niech będą leniwiec, hipopotam i nosorożec.

  4. 4. Paski zebry


    Do niedawna uważano, że charakterystyczne ubarwienie zebry pomaga im wtopić się w otoczenie i schować przed drapieżnikami. Inna teoria mówi, że paski mają różne kształty i ubarwienie, a to pozwala zebrom na rozpoznawanie się. Zgodnie z trzecią teorią, wzór na ciele zebry odstrasza gryzące owady. Naukowcy niedawno zaczęli prowadzić szerzej zakrojone badania nad zebrami i udało się im powiązać szerokość pasków z temperaturą otoczenia. Badacze uznali, że termoregulacja jest głównym czynnikiem wpływającym na rozmieszczenie i wygląd pasów.

  5. 5. Największy żyjący organizm na świecie


    Każde dziecko wam powie, że to oczywiście płetwal błękitny. Ale to nie on zajmuje najwyższe miejsce na podium. Rekordzistą jest grzybnia opieńki ciemnej (grzyb pasożytujący na korzeniach drzew). W Górach Błękitnych znaleziono osobnika, który zajmuje powierzchnię 8,9 km kwadratowych.



Komentarze 0

Obalamy 5 popularnych mitów

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

reset password

Powrót do
Zaloguj się

Zarejestruj się

Powrót do
Zaloguj się
Wybierz Format
Historyjka
Krótka historia
Lista
Klasyczny artykuł z wypunktowaną treścią
Stwórz MEMA
Wgraj obrazek i stwórz własnego MEMA
Video
YouTube lub Vimeo
Obrazek
MEM lub Zdjęcie
GIF
Format GIF

Send this to a friend