Wymarłe miasta [5 zdjęć]


Istnieje wiele powodów, dla których miasto staje się wymarłe: klęska gospodarcza, wojny, naturalne kataklizmy, skażenie wód i powietrza. Miasta duchów są zazwyczaj całkowicie niezamieszkane. Niektóre zostały przekształcone w atrakcje turystyczne, inne można swobodnie zwiedzać na własną rękę, do innych dostęp jak całkowicie zakazany.

  1. 1. Craco, Włochy


    W 1963 roku rozpoczęła się ewakuacja miasta z powodu osuwającej się ziemi. Najbardziej opornych i zakorzenionych lokalsów zmusiło do odejścia dopiero trzęsienie ziemi w 1980 roku, które częściowo zniszczyło Craco i pozostawiło je miastem kompletnie wymarłym.
    Dziś tereny te służą jako atrakcja turystyczna oraz plan zdjęciowy, na którym do tej pory kręcono już sceny między innymi do Quantum of Solace czy Pasji.

  2. 2. Wyspa Hashima


    Wyspa Hashima, znana także jako Gunkanjima, jest oddalona o około 15 kilometrów od dużego miasta Nagasaki, w południowej Japonii. W 1887 roku powstały tam podwodne kopalnie węgla, które eksploatowały złoże przez 90 następnych lat. Szczyt populacji przypadł na rok 1959, kiedy to na wyspie przebywało mieszkańców. W 1974 roku złoża zaczęły się powoli wyczerpywać, a japońska gospodarka przestawiła się z węgla na importowaną ropę naftową. Mieszkańcy-górnicy w ciągu kilku tygodni opuścili wyspę, która nie dawała żadnego innego źródła utrzymania.

  3. 3. Dhanushkodi, Indie


    Kataklizm nadciągnął w nocy z 22 na 23 grudnia 1964 roku w postaci cyklonu Rameswaram. Wiatr gnał z prędkością 280 kilometrów na godzinę, a fale pływowe sięgały 7 metrów wysokości. Nieposkromiony żywioł pochłonął życie 1800 osób, a miasto zostawił w kompletnej ruinie. Rząd w Madrasie ogłosił Dhanushkodi miejscem niezdatnym do zamieszkania i zostało oficjalnie uznane za wymarłe.

  4. 4. Wittenoom, Australia Zachodnia


    Miasto założone w 1946 roku, kiedy to powstała pierwsza na tym terenie kopalnia azbestu, a dokładnie jego najbardziej szkodliwej i rakotwórczej odmiany. Kopalnie i miasteczko działały prężnie aż do 1966 roku, kiedy kopalnię zamknięto z powodu braku opłacalności wydobycia oraz pierwszych poważnych oskarżeń o niezwykle szkodliwy wpływ surowca na zdrowie ludzkie. Wittenoom zostało oficjalnie wymazane z mapy Australii w 2007 roku. Teren uznano za skażony, został odgrodzony i zakazano wstępu osobom nieupoważnionym.

  5. 5. Wyspa Great Blasket, Irlandia


    Wyspa była zamieszkana aż do 1953 roku. Wówczas to rząd oficjalnie ogłosił, że ze względu na trudną dostępność w obliczu ekstremalnych warunków atmosferycznych, nie będzie w stanie dostarczyć mieszkańcom niezbędnej pomocy. Wyspiarze pogodzili się z losem i stopniowo zaczęli opuszczać wyspę.



Komentarze 0

Wymarłe miasta [5 zdjęć]

Zaloguj się

Nie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

reset password

Powrót do
Zaloguj się

Zarejestruj się

Powrót do
Zaloguj się
Wybierz Format
Historyjka
Krótka historia
Lista
Klasyczny artykuł z wypunktowaną treścią
Stwórz MEMA
Wgraj obrazek i stwórz własnego MEMA
Video
YouTube lub Vimeo
Obrazek
MEM lub Zdjęcie
GIF
Format GIF

Send this to a friend